HEDİYEN BURSA OLSUN

Seyyahlar, ilk defa yada defalarca gidilen bir şehrin ruhundaki kokuyu almadan o şehre hakiki manada gidilemediğini söylerler. Ruhunun, zamanının, hatıralarının, hikayelerinin kadim kokusu ziyaretçilerin dimağında ve benliğinde iz bırakmalı. Gördüğü başka insanlara bu izleri aktarabildiği zaman yeni ziyaretçi adaylarının doğmasına sebep olur. Bu izler anlatılarla bezeli nesneler ve eşyalarla mümkündür. Damak lezzetine hitap eden yiyeceklerin yanında, üzerinde bir miras alâmeti gibi duran giysiler, çalışma masalarında, raflarda, sergenlerde, vitrinlerde ve duvarlarda o şehrin tılsımını ve hikayelerini her dem taze tutan objelerle kültürel aktarımın en güzel rolünü pekala oynayabilirler. Kuruluşu efsanelere yoğrulmuş, medeniyetlere ev sahipliği yapmış, imparatorlukların ve devletlerin baş şehri olmuş ve tarihin altın sayfalarında kalmayıp bugün bile bizlere varlığını yaşatan Osmanlı Devleti’nin kurucu başkentliğini yapmış güzellikler müzesi kadim Bursa’nın ruhunun ve hatıralarının simgeleştirilmesi geleceğe kurulacak kültürel miras için büyük önem arz etmektedir.

YARIŞMANIN ADI VE ŞEKLİ
Adı: Bursa Uluslararası Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması
Şekli: Tek yarışma sürecinde iki kategori olarak planlanan, uluslararası, serbest ve tek aşamalı bir tasarım yarışmasıdır.

YARIŞMANIN AMACI
Yarışma;
● Bursa şehrine ait hediyelik eşya sektöründe orijinal fikirler ortaya çıkarmak ve bu fikirlerin tasarımla buluşup şehri temsil eden somut birer objeye dönüşmesini sağlamak,
● Bursa şehrinde hediyelik eşya ürün yelpazesini sanatsal bir dokunuşla buluşturup, şehri ziyarete gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekmek ve yanlarında taşıyabilecekleri anlamlı bir anı bırakmak,
● İpek ve çini ile UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına giren Bursa’da geleneksel el sanatlarını modern dokunuşlarla güncel tutarak gelecek kuşaklarla geçmişle arasındaki bağı güçlü tutmak,
● Hediyelik eşya alanında eser veren yeni nesil sanatçıları gelenekselden yararlanarak modern ürünler üretmeye teşvik etmek,
● Bursa şehrinin ekonomisine katma değer sağlayacak olan hediyelik eşya sektöründe inovasyon çalışması yaparak yenilikçi fikirleri sanatsal formlarla buluşturup bu sektörü canlı tutacak farklı tasarımlar oluşturmak,
● Bursa şehrinin kendine özgü imajını temsil edecek doğru tasarımları bulmak, yerli ve yabancı ziyaretçilere şehri doğru tasarımlarla etkili bir şekilde yansıtmak,
amacıyla, “Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Valiliği-Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı ve Tarihi Irgandı Çarşılı Köprüsü Yönetim Kurulu” işbirliği ile düzenlenmektedir.

YARIŞMANIN KONUSU
Yarışmanın konusu, medeniyetler beşiği olmuş; tarih, kültür, sanat ve doğal güzelliklerle bezenmiş Bursa şehrinin kendine özgü yapısını hediyelik eşya sektöründe ön plana çıkarmak, Bursa’ya özgü ve kenti temsil edebilecek hediyelik eşyaların oluşturulmasına olanak tanımak ve Bursa’nın geçmişten gelen geleneksel kimliğini modern tasarımlarla buluşturup marka değerini artıracak hediyelik eşya tasarımlarının yapılmasıdır.

YARIŞMANIN KATEGORİSİ
Yarışma konusu tasarımlar, “Desen Tasarımı” ve “Hediyelik Ürün Tasarımı” olarak 2 kategoriye ayrılmıştır. Yarışmacılar 2 kategoriden birisi veya her ikisi için başvuru yapabilecektir.

● DESEN TASARIMI KATEGORİSİ
Bez çanta, defter, kalem, silgi, kalemlik, taşınabilir bellek, zarf, magnet, anahtarlık, oyuncak, takı (rozet, broş, kolye ucu, toka vb.), fular, şal, başörtüsü, bere, kasket, masa örtüsü, yastık kılıfı, havlu, tişört, cep telefonu kılıfı, bardak, fincan, kupa, tabak, kase, kutu vb. gibi farklı yüzeylere uygulanabilecek desen tasarımı.
● HEDİYELİK ÜRÜN TASARIMI KATEGORİSİ
Biblo, duvar süsü, çanak, vazo, tabak, kase, kupa, fincan, nihale, bardak altlığı, magnet, kartlık, kalemlik, sümen, mühür, hamam takımı, fular, şal, takı (rozet, broş, kolye ucu, toka vb.), oyuncak, masa örtüsü, koltuk şalı, cep telefonu kılıfı, kilim vb. gibi hediyelik ürün tasarımı.

 

 • Yarışma İlan Tarihi  24.05.2022
 • Soru Sormak İçin Son Tarih:  01.10.2022
  *Yalnızca yazıllı olacaktır.
 • Cevapların İlanı : Gelen sorular sonrasında 3 takvim günü içerisinde yanıtlanır.
 • Başvuruların Yarışma Web Sitesine Kopyalanması ve Elden Teslimi İçin Son Tarih: 30.11.2022
 • Başvuruların Kargo İle Son Teslim Tarihi : 30.11.2022
  *Kargoların Yarışma Raportörlüğüne teslim tarihidir.
 • Yarışma Sonucu İlan Tarihi: 23.12.2022
 • Sergi / Ödül Töreni Tarihi ve Yeri: Sonuç ilanı sonrasında belirlenecektir.

Jüri tarafından seçilecek ilk 3 tasarım için aşağıda belirtilen ödüller verilecektir. Ancak jüri tarafından herhangi bir kademeye layık tasarım bulunmaması durumunda, o ödül kademesi boş bırakılabilir.

Desen Tasarımı Kategorisi
1.ÖDÜL  35.000,00 TL
2.ÖDÜL  25.000,00 TL
3.ÖDÜL  15.000,00 TL,
İPEK VE ÇİNİ ÖZEL ÖDÜLÜ 10.000,00 TL

Hediyelik Ürün Tasarımı Kategorisi
1.ÖDÜL  50.000,00 TL
2.ÖDÜL  40.000,00 TL
3.ÖDÜL 30.000,00 TL
İPEK VE ÇİNİ ÖZEL ÖDÜLÜ 15.000,00 TL

Bir başvuru sahibi birden fazla ödüle hak kazandığı takdirde kendisine sadece en yüksek derecedeki ödül verilecektir. Ödüllere ilişkin ödemeler başvuru sahiplerinin hesabına sonuçların ilanından itibaren 30 takvim günü içinde yapılacaktır. Ödüller dışında jüri tarafından sergilenmeye değer bulunan tasarımlar belirlenerek tasarım sahiplerine katılım belgesi verilecek ve tasarımlar yarışma ödül kataloğunda yer alacaktır.

Başvuru formu için tıklayın

YARIŞMA RAPORTÖRLÜĞÜNE İLİŞKİN BİLGİLER

Adı ve Adresi: Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği  Yeşil Mahallesi Sancı Sokak No:13/4 Yıldırım BURSA

Telefon: 0224 2735277

Web sitesi: www.bursa.com.tr

E-posta adresi: info@bursatanitiım.gov.tr

Jüri değerlendirme raporu pdf versiyonu için tıklayın

BURSA ULUSLARARASI HEDİYELİK EŞYA TASARIM YARIŞMASI JÜRİ RAPORU

Bursa Kültür, Turizm ve Tanıtma Birliği’nce planlanarak 24.05.2022 tarihinde yayımlanan, 16.08.2022 tarihinde Düzenleme Kurulu tarafından, yarışmacılardan gelen yazılı talepler doğrultusunda oy birliği ile son başvuru süresi 30.11.2022 tarihine uzatılan “Bursa Uluslararası Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması” başvurularını değerlendirilmek ve ödülleri belirlemek üzere jüri üyeleri 02.12.2022 saat 10:00’da Bursa Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda bir araya geldiler.

Toplantıda ilk olarak jüri başkanı seçimi yapıldı. Oylama sonucunda jüri üyelerinin tamamının oyunu alan Prof. Dr. Neslihan DOSTOĞLU jüri başkanı olarak seçildi ve değerlendirme toplantısı başladı. Online sistem üzerinden alınan veriler doğrultusunda yarışmaya ulusal ve uluslararası düzeyde katılımın olduğu, her iki kategori toplamında 720 başvuru yapıldığı görüldü. Ancak, yapılan başvuruların, değerlendirme toplantısı öncesinde yarışma raportörlüğünce teknik şartnamede yer alan başvuru şartlarına göre filtrelendiği, geçersiz, eksik, hatalı ve mükerrer başvuruların elendiği tespit edildi. Eleme sonucunda başvurusu geçerlilik şartlarını taşıyan 210’u hediyelik eşya tasarımı, 110’u desen tasarımı kategorisinde olmak üzere 320 başvuru değerlendirmeye alındı.  Jüri üyeleri teknik şartnamede yer alan değerlendirme kriterlerine (Bursa’nın Değerleri ile Uyum;  Özgünlük;  Ayırt Edicilik;  Görsellik ve Estetik; Seri Üretime Uygunluk) uygun olarak, 2 turlu eleme usulü ile ürünlerin değerlendirilmesini oy çokluğu gözeterek gerçekleştirdi.

2 turdan oluşan eleme sonrası finale kalan tasarımlar jüri üyelerinin gizli ve ıslak imzalı oy pusulaları ile kriterler doğrultusunda puanlandı ve dereceye giren adaylar ile sıralamaları, aldıkları toplam oy baz alınarak belirlendi.

Jüri üyelerinin tüm süreç boyunca tasarımlara eşit mesafede olabilmesi adına tüm başvurular sadece tasarım, tasarım raporu (rumuz dışında kişisel bilgi içeren tasarım raporları, yarışma raportörlüğünce teknik şartnamede açıkça beyan edilen şartları ihlal gerekçesi ile jüri değerlendirmesine girmeden elenmiştir) ve rumuzları görünecek şekilde sergilenerek değerlendirildi. Jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda dereceye girenler belli olduktan sonra, söz konusu başvuru sahipleri, dereceleri belirtilmeden bilgilendirildi.

Değerlendirme toplantıları sonrasında yurt dışından gelen jüri üyelerinin talepleri ve kamu yararı gözetilerek tüm jüri üyelerinin ve Düzenleme Kurulu üyelerinin oy birliği ile aldığı karar ile 04.12.2022 tarihinde Muradiye Kuran ve Elyazmaları Müzesi’nde Paydaşlar, Düzenleme Kurulu, Jüri üyeleri, yerel ile ulusal basın mensuplarının katılımları ile bir lansman yapılarak dereceye giren tasarımların sergilenmesi ve ödüllerin takdim edilmesi ile sonuçlar kamuoyuna duyuruldu.

Resmi sonuçlar ve jüri raporu, yarışma takvimi içerisinde belirtilen 23.12.2022 tarihinde  Bursa Kültür, Turizm ve Tanıtma Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi internet sitelerinden duyurulmaktadır.

Tüm yarışmacılara katılımları ile güzide şehrimiz Bursa’ya kattıkları değerden dolayı teşekkür eder başarılarının devamını dileriz.

Jüri üyesi olarak şehrimize değer katan  Prof. Dr. Neslihan DOSTOĞLU (Akademisyen, jüri başkanı), Defne KOZ (Endüstriyel tasarımcı), Ela CİNDORUK (Mücevher tasarımcısı), Sertaç ERSAYIN (Endüstriyel tasarımcı), Dr. Öğr. Hatice AKSU (Akademisyen), Ayşe DİZMAN (Moda tasarımcısı), Dr. Öğr. Üyesi Aylin ARAS (Akademisyen), Ahmet Münir AYVA (Ahşap oyma sanatçısı), Tülay PALAZ (Grafik tasarımcısı), Prof. Dr. Sezin KAYA TÜRK (Akademisyen), Şule CANDANOĞLU( Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Md.), Prof. Dr. Zehra ÇOBANLI (Akademisyen), Bernhard KINZLER (Grafik tasarımcısı), Bostjan Botas KENDA (Akademisyen) ve Young-ho YOO (Heykel sanatçısı)‘nun katılımları ile 2 gün ve 4 seans süren değerlendirilmeler sonucunda hediyelik eşya tasarım kategorisi ve desen tasarımı kategorisinde dereceye giren başvurular aşağıda sırası ile listelenmiştir.

 

HEDİYELİK EŞYA TASARIM KATEGORİSİ

Derece Adı Soyadı Başvuru Şehri Mesleği Rumuz Aldığı oy
1 Ece ÇINAR İstanbul Endüstriyel tasarımcı/ Akademisyen 12345S(B) 1293
2 Nehir TAŞTAN İstanbul Endüstriyel tasarımcı/ Akademisyen 12022G 1257
3 Metin Onur ÖZTÜRK İstanbul Endüstriyel Tasarımcı 92341D 1229
3 Sedat ÖZER Bursa Endüstriyel Tasarımcı 20202A 1229
İpek Çini Özel Ödülü
Cem DEĞİRMENCİOĞLU Bursa Tasarımcı/ Öğretmen 00350Z 1048

Not: Oylama sonucunda eşit oy alan iki tasarım 3. lük ödülünü paylaşmıştır.

DESEN TASARIM KATEGORİSİ

 

Derece Adı Soyadı Başvuru Şehri Mesleği Rumuz Aldığı oy
1 Nurcan GÜNAY Kütahya Grafik tasarımcısı/Öğrenci 92167N 1352
2 Bahadır UMAÇ İstanbul Endüstriyel tasarımcı/ Akademisyen 24375U 1137
3 Didem AVINCAN Samsun Endüstriyel Tasarımcı 01483U 1135
İpek Çini Özel Ödülü  
Nurcan GÜNAY Kütahya Grafik tasarımcısı/ Öğrenci 77972N 1078

 

DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ

ASLİ JÜRİ ÜYELERİ

YEDEK JÜRİ ÜYELERİ